Haber

Trump ve 18 sanığın davasının ilk duruşması televizyondan canlı yayınlandı

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump ve 18 sanığın Georgia eyaletinde 2020 Başkanlık seçimlerine müdahale suçundan yargılandığı davanın ilk duruşması televizyondan canlı yayınlandı. Trump ve 18 sanığın eş zamanlı yargılanacağı duruşmanın 23 Ekim’de başlayacağı açıklandı.

ABD Eski Başkanı Donald Trump ve 18 sanığın yargılandığı Georgia eyaletinde 2020 Başkanlık seçimlerine müdahale kabahatiyle ilgili dava dün başladı. Televizyondan canlı yayınlanan duruşmada Fulton Bölge Savcılığı, davanın 4 ay süreceğini belirterek, iki sanığın avukatları Kenneth Chesebro ve Sidney Powell’ın diğer sanıklardan ayrılmasını talep etti. Eyalet Hakimi Scott McAfee, dava sürecinin hızlandırılmasını talep eden Chesebro ve Powell’ın davaları ayırma taleplerini reddettiğini açıklayarak, 19 sanığın aynı anda yargılanacağı duruşmanın 23 Ekim’de başlayacağını duyurdu. Bölge Savcılığı, 19 sanık hakkındaki yargılamanın yaklaşık 4 ay sürmesinin beklendiğini, 150’den fazla tanığın dinlenmesinin planlandığını kaydetti.

Yargıç McAfee ise davadaki sanık sayısı dikkate alındığında beklenen sürenin iyimser olduğunu belirterek, “Bunun rahatlıkla iki katı olabilir” dedi.

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump hakkında, Georgia eyaletinde 2020 başkanlık seçimi sonuçlarına müdahale etmekle suçlanan 98 sayfalık iddianame hazırlandı, Trump ve 18 sanık hakkında 41 suç isnat edildi. İddianamede sanıkların tamamına şantaj, dolandırıcılığa komplo kurmak ve yalan beyanda bulunmak suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istendi. Geçtiğimiz ay Georgia’daki Fulton County Hapishanesine giderek yetkililere teslim olan Trump, 200 bin dolar kefaletle serbest bırakılmış ve ABD tarihinde sabıka kaydı için sabıka fotoğrafı çektirilen ilk ABD lideri olmuştu. . -WASHINGTON

aydintepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu