Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’i kabul etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Tatar, bazı temasları için başkent Lefkoşa’da bulunan Özer ile KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen resepsiyonda bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı konuşmada, KKTC’de gelişen turizm, sanayi, tarım ve bilişim sektörlerinin nitelikli ara elemana ihtiyaç duyduğunu belirterek, Türkiye’nin bu alandaki imkan ve potansiyelinden yararlanmak istediklerini söyledi.

Okul öncesinden başlayarak KKTC’nin marka değerinin yükseltilmesinde yaşam boyu eğitimin değerli olduğunu vurgulayan Tatar, “Ülkemizde milli eğitimi özellikle sizlerin desteğiyle güçlendirmek, gençleri geleceğe hazırlamak hepimizin görevidir. Gelecek için gençleri doğru yetiştirmek, KKTC’yi güçlendirerek yaşatmak ve bu Türk devletini daha ileriye taşımak hepimizin yüreğindedir.Bu bağlamda verilen mücadelenin ne kadar önemli ve değerli olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Sayın Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip) Erdoğan bizim için dünyada bizim için Türk Devletleri Teşkilatı’nın gözlemci üyesi Türkiye’nin gayret ve gayreti ile yeni kapıların aralanmasında Türkiye’nin kabulü ve Bu bağlamda en iyi eğitimi almış, müfredatıyla, milli eğitimiyle, şuuruyla bizleri temsil eden gençlerin yetiştirilmesi kıymetlidir.” dedi.

Ersin Tatar, güçlü bir heyet ile KKTC’yi ziyaret ederek ülke eğitimine destek veren Bakan Mahmut Özer’e teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanı Özer, Türkiye ile KKTC arasında eğitim alanındaki iş birliğinin de her geçen gün güçlendiğine işaret ederek, Bakanlığın bunu en üst düzeye çıkarmak için her türlü çabayı göstereceğini vurguladı.

Özer, KKTC Milli Eğitim Bakanı’nın Türkiye ziyareti sırasında iki bakanlığın öğretmen yetiştirme, özel eğitim, okul öncesi eğitim ve mesleki eğitim alanlarında ön çalışmalar yaptıklarını belirterek, ön çalışmalarını bugün tamamlayacaklarını söyledi.

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ile çok kapsamlı ve detaylı bir değerlendirme toplantısı yapacaklarını belirten Özer, “Bildiğiniz gibi Türkiye eğitimde çok önemli bir müktesebata sahip. dünya ölçeğinde 150’ye yakın ülkenin nüfusundan çok daha fazla.Tek ölçeğe sahip bir eğitim sistemimiz var.Son 20 yılda eğitime yapılan yatırımlar ve seferberlik ile her kademedeki okullaşma oranları Okul öncesinden liseye ve orta öğretime kadar yüzde 95’i geçtik çok şükür.” dedi.

Geçen yıl okul öncesi eğitimi ve mesleki eğitimi güçlendirerek öğretmenlerin mesleki ve bilgisel gelişimlerini desteklemeye değer verdiklerini ve dijitalleşme konusunda çok değerli adımlar attıklarını anlatan Özer, Türkiye’nin eğitim alanındaki tüm birikimini geleceğe aktarmaya hazır olduklarını ifade etti. Türkiye’den başkası olarak görmedikleri KKTC. o yaptı.

Tatar ile Özer’in görüşmesinde KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu