Haber

Bolsonaro, ABD’de Kalmak İçin Turist Vizesine Başvurdu

Brezilya’da kongre baskınına ‘tahrik’ ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma açılan eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ABD’de kalabilmek için altı aylık turist vizesine başvurdu.

Brezilya’da 30 Ekim 2022’de yapılan ikinci tıbbi başkanlık seçiminde solcu Luiz Inacio Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı Bolsonaro yüzde 49,1 oy aldı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından çeşitli eylemlerde bulunan Bolsonaro taraftarları, 8 Ocak’ta polis bariyerini aşarak ordunun müdahalesini talep eden sloganlar atarak Ulusal Kongre binasına girdiler.

Bolsonaro ise seçimi kaybederek görev süresinin dolmasına iki gün kala ABD’ye kaçtı. Eski eyalet lideri, 30 Aralık 2022’den beri Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor.

Financial Times’ın haberine göre, avukatlarından Felipe Alexandre, Bolsonaro’nun vize başvurusunda bulunduğunu doğruladı.

Alexandre, Bolsonaro’nun 6 aylık uzatma vizesinden daha kalıcı bir ABD vizesi için dilekçe vermeye karar verebileceğini de sözlerine ekledi.

Bu ayın başlarında ABD Kongresi’ndeki 41 Demokrat, hükümete bir mektup yazarak Bolsonaro’nun vizesinin iptal edilmesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu