Haber

Kremlin İletişim Başkanlığı’na yalan söyledi: Erdoğan-Putin görüşmesinin yeri henüz belirlenmedi

Moskova yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında dün gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından İletişim Başkanlığı’ndan yapılan, Putin’in Türkiye’yi ziyaret etmesi konusunda mutabakata varılan açıklamayı doğrulamadı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Erdoğan ile Putin arasında gerçekleştirilmesi planlanan yüz yüze görüşmenin yer ve saatinin henüz belirlenmediğini belirtti.

Peskov, Putin ve Erdoğan’ın gelecekteki görüşmelerinin kesin yerini ve zamanlamasını belirleme konusunda anlaştığını söyledi. “Uzun zamandır, hatta Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce görüşmeyi planlıyorlardı. Ancak Moskova’yı hemen Türkiye’nin içişlerine karışmakla suçlamaya başlayacak olan eleştirmenlere malzeme vermemek için bunu seçimlerden önce değil, sonra yapmaya karar verdiler.

‘PUTİN’İN ÜLKE DIŞINA ÇIKMASI ZOR OLACAK’

Peskov, yüz yüze görüşme için ‘yerin konuşulacağı ve Türkiye’de olmasına gerek yok’ sözlerine ek olarak, Putin’in geçtiğimiz günlerde St. Petersburg. “Artık Cumhurbaşkanı’nın ülkede olma zamanı” sözlerini hatırlatan Putin, yurt dışı ziyaretinin Putin için ‘zor’ olacağını söyledi.

İLETİŞİM BÖLÜMÜ ‘KABUL ETTİ’ DİYOR

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. İki lider, Putin’in Türkiye ziyareti konusunda mutabakata vardı.” Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında gerilimi tırmandıracak adımlar atılmaması gerektiğini belirterek, ‘barış köprüsü’ olarak gördüğü Karadeniz İşletmesi’nin değerini vurguladı. Erdoğan, uygulama döneminde yüzde 23 düşen hububat fiyatlarının son iki haftada yüzde 15 arttığına dikkat çekti.” (DIŞ HABER)

manavgat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu