Teknoloji

Google, Android 14’te harici uygulama yüklemesini kısıtlayacak

Android’in bir sonraki sürümü, bazı durumlarda eski ve güncellenmemiş uygulamaları harici olarak yüklemenizi engelleyebilir. 9to5Google, Android 14’ün kullanıcıların Play Store dışından işletim sisteminin minimum sürümünü hedeflemeyen uygulamaları yüklemesini engelleyeceğini belirten bir kod değişikliği algıladı.Bu değişiklik başlangıçta özellikle eski yazılımların yüklenmesini durduracak, ancak Google en azından Android 6.0 Marshmallow gerektirecek şekilde alt satırı “kademeli olarak” yükseltmeyi planlıyor.

Bu karar, güvenlik ve mahremiyeti artırmak için alınmış gibi görünüyor. Google, bu değişikliğin yanı sıra, kötü amaçlı yazılım geliştiricilerin yeni sürümlerdeki güvenlik önlemlerinden kaçınmak için Android’in eski sürümlerini hedefleyemeyeceğini söylüyor. Google şu anda Play Store’daki uygulamaların en az Android 12’yi hedeflemesini önermektedir. Bu, eski uygulamaları web veya üçüncü taraf mağazalar aracılığıyla yüklemesinin önünü açmaktadır. Google bunu engellemek istiyor.

Mutlaka çalıştırmak istediğiniz eski bir uygulama varsa bu değişiklik sizi tamamen engellemeyecektir. Bu dezavantajın etkinleştirilmesi cihaz üreticilerine bırakılmıştır ve yine de uygulamaları bir komut dosyası aracılığıyla kurabileceksiniz. Yeni politika, insanların farkında olmadan kötü amaçlı kötü amaçlı yazılım yüklemesini önlemeyi amaçlıyor. Bu önlem açıkken bir Android 14 telefona eski bir uygulamayı harici olarak yüklüyorsanız, muhtemelen ne yaptığınızın ve risklerin farkındasınızdır.

Yine de Google’ın harici yükleme sınırlamasının dikkat çekici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Play Store’un dışından yükleme özelliği, bazı kişilerin iPhone yerine Android telefonu tercih etmelerinin nedenlerinden biridir. Ancak Google’ın sınırlamasının şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz. Android kötü amaçlı yazılım geliştiricileri, Play Store’dakinden daha az kısıtlama olduğundan, her zaman olmasa da genellikle harici olarak yükleme özelliğinden yararlanmayı tercih eder. Eski uygulamaların engellenmesi, kötü amaçlı yazılımlara son vermeyecektir, ancak platformun genel güvenliğini kesinlikle artıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu